original

Android mi, IOS mu ?

Bu soruya cevap verebilmek  çok kolay değil. Zira kullanıcıların beklentileri ile tam olarak örtüşme durumunda olan bir yazılım henüz ortaya çıkmamış olmakla birlikte, her iki işletim sisteminin de kendince kullanıcıyı tatmin eden özellikleri olmasına karşın, Apple’ın kullandığı kendi işletim sistemi olan IOS başka bir markada kullanamadığı için ortaya iki cephe çıkıyor: Iphone ve diğerleri (Android). Elbette Windows piyasaya girmek için şansını zorluyor olsa da, pazarda söz sahibi olabilmesi şu an için pek mümkün görünmüyor. Mobil Uygulama sayısı bakımından Android’in sahip olduğu güç dikkate alınacak olursa, bu yönde ihtiyaç ve talepleri olanların Android tercih edeceği söylenebilir.

Kullanıcı neden Iphone satın alır? Diye sorduğumuzda birkaç faktör öne çıkmaktadır. Apple’ın kapalı kaynak yapısının, kullanıcının yanlış eylemleri nedeniyle işletim sisteminin çökmesini engellemiş olması ve daha az kaynak kullanımı ile daha hızlı bir sistem sunuluyor olması, bunun yanında şık ve öncü tasarım anlayışı Apple’ın, yani Iphone’un tercih edilmesinde başlıca rolü oynuyor.

Buna karşılık, Anroid kullanıcıları, çok daha fazla kaynak ihtiyacı duyup, ücretsiz bir işletim sistemi olan açık kaynak Linux yazılımının avantajlarından faydalanmak da istiyor. Örneğin, ayarlanabilirlik, Andorid kullanıcıları için başlıca tercih sebebi olurken, uygulama marketin daha ucuz ve hatta pek çok uygulamanın bedava olması da tercih sebepleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca Android kullanan telefon markalarının birbirinden farklı tasarım ve özellikleri nedeniyle, ürün çeşitliliği sunuyor olması da tercih sebepleri arasındadır.

  • IOS kapalı kaynak koda sahiptir, Android ise yarı açıktır.
  • IOS Apple marka yaklaşık 10 telefon modeli için yazılmış bir işletim sistemidir, Android işletim sistemi ise binlerce cihazda kullanılmaktadır.
  • IOS mobil uygulamalar için direk kullanıcıların kredi kartlarından para alır, Android reklam alır.
  • IOS tabanlı uygulama yazmak zahmetlidir ve güncelleme yapmanız gerekir. Android dili basittir ve güncelleme istemez.
  • IOS kullanıyorsanız masaüstünüze Itunes indirmelisiniz, Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız yeterlidir.
  • IOS kullandıkça şişmez, Android şişer.
  • IOS denetimle Android ise ne yapabildiğile ilgilenir.

Bu karşılaştırmada kullanıcıları genel başlıklarda IOS’u güvenlik, Android ise özgürlük olarak tanımlanmaktadır.

Böyle bakıldığında, Android mi yoksa Iphone mu diye sorulduğunda, tamamen keyfe keder bir tercih süreci ortaya çıkacağı, Android’li telefonların bir miktar daha ekonomik olması sebebiyle daha çok tercih edildiği görülmektedir.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/blog25/domains/blog.4bem.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir