4bem

Bir daha asla dönmemek üzere Mars’a gitmek istiyor

Maggie Lieu, herşeyi ardında bırakıp, bir daha asla geri dönmemek üzere Mars’a gidip gidemeyeceğini gelecek hafta öğrenecek.

Birmingham Üniversitesi’nde astronomi ve uzay dalında doktora yapan 24 yaşındaki genç kız, Mars One projesiyle kırmızı gezegene gitmek için başvuran 200 bin kişi arasında ilk 600’e girmeyi başardı.

Seçilirse, gelecek 10 yıl boyunca

bu proje için eğitim görecek.

Hollandalıların yürüttüğü proje, bu gezegene yerleşenlerin sayısı toplam 40’ı bulana dek 2025 yılından itibaren her iki yılda bir Mars’a dörder kişilik gruplar gönderilmesini öngörüyor.

Maliyeti özel olarak karşılanan projenin hayata geçirilebilmesi için 6 milyar doları aşkın para toplanması gerekiyor. Şimdiye kadar bunun sadece 770 bin doları bulunmuş.

Mars’a insan yerleştirmek için başka projeler de bulunuyor. Ancak bu projede, Mars yolcularının TV’de bir reality show ile seçilmesi ve Mars’tan yayın yapılması planlanıyor.

İlk elemeleri geçen İngiliz vatandaşları arasındaki Maggie’yle konuştuk.

Maggie, neden dönemeyeceksin Mars’a gidersen?

Geri dönmek çok pahalıya mal olur. Çok miktarda yakıt gerekir. Mars’tan roket fırlatacak yer de yok. Ayrıca sağlık riskleri var. Mars’ta yerçekimi gücünün düşük olması, kemik yoğunluğumuzu ve kaslarımızı etkileyecek. Kemiklerimiz aşınınca dünyaya iniş yapmak bile vücudumuzun unufak olmasına yol açabilir.

Aileni özlemeyecek misin?

Ailemi ve arkadaşlarımı bir daha göremeyeceğim ama, fotoğraflarına bakabileceğim. Çünkü internetimiz olacak. E-posta gönderebileceğim, onlarla konuşabileceğim.

Onlar ne diyorlar bu işe peki?

Başlangıçta aklımı oynattım sandılar ve bunun doğru olduğuna inanmadılar. Şimdi ‘sakın seçilme’ diyorlar. Annem hâlâ inanmıyor ve bana “ne zaman gideceksin, sen gidince paraların bana kalabilir mi” diye şaka yapıyor.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/blog25/domains/blog.4bem.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir